Sesja nr XXV (28.02.2013)

XXV Sesja Rady Gminy w Jastrzębi

Stawki podatku śmieciowego ulegną zmianie. Prace nad uchwałą w tej sprawie zapowiedział wójt Zdzisław Karaś. Ogłoszone zostały przetargi na gminne inwestycje, policja działa w nowych strukturach, drogi gruntowe będą równane gdy zrobi się cieplej, a gmina będzie ubiegać się o dotacje na bezpłatne komputery dla mieszkańców.

Przed rozpoczęciem obrad z radnymi i sołtysami spotkał się komendant posterunku policji w Jedlińsku – kom. Mariusz Gibała. Od marca policjanci obsługujący gminę Jastrzębia zostali włączeni w struktury posterunku w Jedlińsku. Według zapowiedzi komendanta poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy nie powinien się pogorszyć. Budynek komisariatu w Jastrzębi będzie nadal wykorzystywany i będą w nim ustalone dyżury policjantów, których zadaniem będzie obsługa mieszkańców. Jak zapewnił komendant – teren gminy Jastrzębia będzie regularnie patrolowany. Wkrótce do wiadomości mieszkańców podane zostaną numery telefonów do dzielnicowych, a na chwilę obecną nr tel. policji w Jedlińsku to: 48 345-37-30

Na wstępie sesji radni zostali zapoznani z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie planowanej przez gminę kwoty długu w latach objętych wieloletnią prognozą finansową oraz możliwości sfinansowania deficytu zaplanowanego na rok 2013. Dla przypomnienia w tym roku zaplanowany deficyt budżetu gminy ma wynieść 2 450 000 zł. co stanowi 12,2% dochodów i ma być sfinansowane z kredytów i pożyczek. Regionalna Izba Obrachunkowa opiniując pozytywnie budżet gminy Jastrzębia na rok 2013 zwraca uwagę na zagrożenie przekroczenia w roku 2014 dopuszczalnego limitu zadłużenia, czego konsekwencją będzie niemożność uchwalenia budżetu przez radę.

Natomiast opinia RIO o prawidłowości planowanej przez gminę wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013-2022 wskazuje na ryzyko naruszenia ustawy o finansach publicznych w przypadku nie wykonania planowanych dochodów w roku 2014, w tym dochodów ze sprzedaży majątku. Zdaniem RIO taka sytuacja w konsekwencji spowoduje niemożność uchwalenia budżetu przez radę. RIO wskazuje na konieczność monitorowania na bieżąco długu oraz stopnia realizacji dochodów, ograniczanie wydatków i nie zaciąganie nowych długów.

W dalszej części posiedzenia radni przyjęli plany pracy komisji rolnictwa, rozwoju społeczno- gospodarczego i finansów, komisji oświaty i zdrowia oraz komisji kultury fizycznej i sportu.

Pierwsza uchwała podjęta na sesji dotyczyła braku zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego na rok 2014. Rada Gminy w Jastrzębi konsekwentnie rezygnuje z funduszu sołeckiego. Głównym argumentem popierającym taką decyzję są trudności formalne i skomplikowane procedury realizacji zadań funduszu. W mojej ocenie fundusz sołecki daje możliwość wspierania oddolnych inicjatyw, zwłaszcza w tych miejscowościach, w których nie będzie gminnych inwestycji, a poza tym po jego realizacji i rozliczeniu gmina otrzymuje zwrot części poniesionych wydatków. Te ewidentne korzyści funduszu sołeckiego należy zestawić z jego wadami. Po pierwsze przy realizacji funduszu środki na jego wykonanie uszczuplają pulę, którą można przeznaczyć choćby na większe inwestycje unijne, a po drugie fundusz sołecki to w przypadku naszej gminy 19 różnych małych zadań (lub więcej jeśli dane sołectwo podzieli swoje środki na kilka zadań), które trzeba właściwie zaplanować, zrealizować i rozliczyć. Trzeba pamiętać, że do obsługi tych zadań potrzebny jest czynnik ludzki, z zapewnieniem którego gmina mogłaby mieć trudności. Być może z wprowadzeniem w naszej gminie funduszu sołeckiego trzeba jeszcze trochę poczekać.

W następnym punkcie sesji radni zostali zapoznani ze sprawozdaniem z wysokości wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez gminę. Przy tej okazji wywiązała się dyskusja na temat zasad finasowania oświaty przez państwo, które w coraz większym stopniu przerzuca ten obowiązek na samorządy. Radny z Dąbrowy Kozłowskiej Paweł Wójcik zaproponował aby gmina Jastrzębia wspólnie z innymi gminami wystąpiła na drogę sądową z pozwem o zwrot dodatkowych wydatków na płace nauczycieli, które nie zostały przekazane gminie z budżetu państwa.

W kolejnej uchwale podjętej przez radę dokonany został podział gminy na obwody głosowania, ustalone ich numery, granice i siedziby. W porównaniu do dotychczasowego podziału nie nastąpiły zmiany w ilości obwodów głosowania, a jedynie pojawił się dodatkowy okręg wyborczy, w związku z podziałem wsi Jastrzębia na dwa oddzielne okręgi, w których wybieranych będzie po jednym radnym.

Ponadto do porządku obrad wprowadzone zostały dwie uchwały, których przyjęcie związane jest z ubieganiem się przez gminę o środki unijne na budowę placów zabaw. W uchwałach rada zapewniła ogólnodostępność tych obiektów oraz zatwierdziła ich regulaminy.

W sprawozdaniu z działalności między sesjami wójt gminy Zdzisław Karaś poinformował, że ogłoszone zostały przetargi na część inwestycji, które są zaplanowane na bieżący rok. Ponadto w ostatnim czasie w gminie było kilka kontroli instytucji sprawdzających wykonanie zadań finansowanych ze środków unijnych. Jak poinformował pewne nieprawidłowości wystąpiły w realizacji programów unijnych w szkołach. Równocześnie stwierdził, że gmina zdecydowanie ograniczy korzystanie z programu Kapitał Ludzki w zakresie projektów oświatowych, m.in. z powodu skarg rodziców, którzy twierdzą, że zajęć jest zbyt dużo, a dzieci są do nich zmuszane.

Wójt poinformował o przygotowaniach gminy do złożenia wniosku o dotację na zwalczenie wykluczenia cyfrowego. W ramach projektu mieszkańcom i szkołom dostarczane byłyby komputery i dostęp do Internetu. W tym celu wójt poprosił radnych i sołtysów o wyszukiwanie osób, które mogłyby być objęte takim wsparciem, chodzi o osoby niepełnosprawne, albo osoby korzystające z pomocy socjalnej gminy. Dodatkowym warunkiem udziału w projekcie jest brak dostępu do Internetu.

Uważam, że to bardzo dobra, choć spóźniona decyzja. Z unijnych pieniędzy na komputery i Internet dla mieszkańców od wielu lat korzysta wiele gmin, m.in. sąsiedni Głowaczów czy gmina Kowala, w której osobiście koordynuję „internatowe” projekty, a ich łączna kwota przekracza 2 mln. złotych. Jak się okazało sięgnięcie po te środki kilka lat temu było dobrym posunięciem, ponieważ w bieżącym roku unia zwróciła całość kosztów ponoszonych przez gminy. Obecnie już wiadomo, że unia w 100% finansuje zakup komputerów i dostarczenie Internetu, będzie dużo więcej wniosków, a więc być może większe trudności z otrzymaniem dofinasowania. Ale bądźmy dobrej myśli i zgłaszajmy jak najszybciej chętnych do projektu do gminy, po to by dysponowała oceną potrzeb, czyli diagnozą niezbędną do przygotowania wniosku.

Wójt zapowiedział, że urząd gminy przeżywa trudności personalne, a zadań gminie przybywa. Od wielu miesięcy dwóch pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich. Ta sprawa ma się wkrótce wyjaśnić, jeżeli te osoby zdecydują się na odejście z pracy, na emeryturę lub rentę, to dopiero wówczas wdrożona zostanie procedura naboru na wolne stanowiska urzędnicze.

Podczas sesji wójt zapowiedział prace nad zmianą uchwały w sprawie stawek opłat za śmiecie, którą rada uchwaliła w grudniu. Od lipca mieszkańcy mieli płacić 4 zł. od osoby bez względu na ilość osób zamieszkujących w jednym domu. Znowelizowana ustawa o porządku i czystości w gminach dopuszcza różnicowanie wysokości opłat w zależności od ilości osób zamieszkujących nieruchomość i na takie zróżnicowanie stawek zdecyduje się gmina Jastrzębia. W tej sprawie ma się wkrótce spotkać komisja finansów. Podjęcie działań w tej sprawie uregulowania w naszej gminie zasad wdrażania nowego sytemu odbioru śmieci jest konieczne, ponieważ zgodnie z grudniową uchwałą do końca lutego mieszkańcy zobowiązani byli do złożenia deklaracji śmieciowych, co jak wiadomo nie zostało wykonane.

W punkcie interpelacje i wnioski radnych poinformowałem p. wójta o bardzo złym stanie dróg gruntowych w Bartodziejach, zwracając się prośbą o interwencję, gdyż kilka rodzin ma trudności z wyjazdem z posesji i dotarciem do utwardzonych dróg. W odpowiedzi p. wójt poinformował, że drogi będą równane gdy obeschną, a więc najwcześniej za kilka tygodni.

Radny z Mąkos Nowych Walenty Buzor po raz kolejny wrócił do sprawy złego wykonania drogi powiatowej Wojciechów – Mąkosy. Jak podkreślił droga już wymaga remontu, gdyż w wielu miejscach doszło do załamania się asfaltu, m.in. przy studzienkach, a w innych miejscach powstały koleiny. Tradycyjnie już radny z Jastrzębi Jan Wolak zabrał głos w sprawie fatalnego wykonania remontu drogi powiatowej w Jastrzębi. Droga załamuje się, a obietnice naprawy nie są od wielu miesięcy realizowane. Wielu radnych wypowiedziało się w sprawie odśnieżania dróg powiatowych, a konkretnie sposobu odśnieżania przez firmy wynajęte przez powiatowy zarząd dróg. Zdaniem radnych firmy dbając jednie o własny zysk, wykonują odśnieżanie nie licząc się z mieszkańcami. Śnieg jest regularnie nagarniany na chodniki, których odśnieżanie jest obowiązkiem mieszkańców, a wszelkie interwencje w tej sprawie nie przynoszą żadnego skutku.

Wojciech Ćwierz
Radny gminy Jastrzębia
tel. 500-235-548

 






Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1786665 gościem.