Gordonowie herbu Bydant

Nasze kontakty - Gordonowie herbu Bydant
 

     Niedawno w aktualnościach pisaliśmy o Duninach Bartodziejskich, do których nasza wieś należała w XVII wieku. Artykuł powstał dzięki mieszkającym w Kanadzie potomkom tego rodu. 
    Tym razem opierając się na informacjach pana Tomasza Gordona przedstawiamy dzieje jego przodków, którzy przez ponad 20 lat (1861-1883) byli właścicielami dóbr ziemskich Bartodzieje. Tomasz Gordon należy do gałęzi rodu osiadłej w Warszawie. W stolicy mieszkają także inni Gordonowie tej linii: Ryszard Franciszek, Wiesław Maciej, Tomasz Ryszard, Piotr oraz Bartłomiej.
      Przed II Wojną Światową dziadkowie Tomasza Gordona: Julian i Maria Helena byli właścicielami kilku kamienic na warszawskim Mokotowie (obecnie jedna z nich ponownie należy do rodziny). Ród Gordonów przez Marię Helenę Gordon jest spokrewniony z rodem von Reuss spowinowaconym z współcześnie panującymi w Europie. Natomiast Gordonowie, do których należały Bartodzieje zaliczani byli do gałęzi krakowskiej, w linii męskiej już wygasłej.
      Dotychczas na naszej stronie znajdowała się krótka wzmianka o rodzie Gordonów (w części poświęconej właścicielom dworu). Obecnie dzięki panu Tomaszowi Gordonowi możemy przedstawić historię tej zasłużonej szkockiej rodziny, która w XVI w. przybyła do Polski i trwale zapisała się w jej dziejach.

 

Losy rodziny Gordon herbu Bydant - informacje Tomasza Gordona..

. dodano 15.11.2007


Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1644532 gościem.