.
nauczyciel, działacz związkowy, społeczny i polityczny, poseł na Sejm RP X kadencji
Urodził się 25 grudnia 1953 roku w Radomiu w rodzinie nauczycielskiej. Matka była nauczycielką języka polskiego, a ojciec dyrektorem Szkoły Podstawowej w Bartodziejach, gmina Jastrzębia. Do przedszkola i szkoły podstawowej uczęszczał w Bartodziejach. W 1972 roku ukończył I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu, a następnie studiował na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1977 roku ukończył studia dzienne i uzyskał tytuł magistra filologii polskiej.
Żona Barbara to długoletni pracownik Archiwum Państwowego w Radomiu, społeczny kurator i ławnik Sądu Rejonowego w Radomiu. Córka Martyna absolwentka VI LO im Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Wydziału Biologii The University of Edinburg w Szkocji.
Był nauczycielem języka polskiego w radomskich szkołach: Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa (1977-1979), Szkole Podstawowej nr 9 (1981-1984). W latach 1979-1981 pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Radomiu jako instruktor ds. wydawnictw, a następnie kierownik Działu Informacji, Wydawnictw i Biblioteki Repertuarowej. Od 1 września 1984 roku był nauczycielem języka polskiego w I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu, a w latach 1992-2002 dyrektorem tej szkoły. W latach 2002-2003 pracował na stanowisku Dyrektora Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie, a następnie Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty w Warszawie (2003-2006). Od 1 września 2007 r. Dyrektor Szkół Ponadgimnazjalnych w Wierzbicy w powiecie radomskim.
Uzyskał pierwszy stopień specjalizacji zawodowej jako nauczyciel języka polskiego i drugi stopień specjalizacji jako dyrektor szkoły w zakresie organizacji i zarządzania w oświacie. Jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem Ministra Edukacji Narodowej w zakresie przedmiotów humanistycznych i zarządzania oświatą, egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania i marketingu w oświacie oraz liczne kursy kwalifikacyjne, metodyczne i doskonalące pracę nauczyciela i dyrektora szkoły.
Jest autorem następujących publikacji popularnonaukowych: „Związki Rodziny Kochanowskich z Sycyną" (wyd. 1994 r.), „Rodzina Kochanowskich w Czarnolasie" (wyd. 1998 r.), „70 lat I LO w Radomiu. Monografia historyczno-pedagogiczna" (wyd. 2000 r.)
Aktywnie działał w ruchu studenckim oraz na polu związkowym, społecznym i politycznym. Był członkiem władz miejskich, wojewódzkich i centralnych Stronnictwa Demokratycznego, Radnym Miejskiej Rady Narodowej w Radomiu (1984-1988), posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji (1989-1991) z mandatu SD, radnym Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego I kadencji (1998-2002). Działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego, w Związku Młodzieży Demokratycznej, Ochotniczych Hufcach Pracy, Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Radomiu, Wiceprezes Zarządu Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej i Wiceprezes Towarzystwa Muzycznego w Radomiu, przewodniczący Zespołu Samokształceniowego Dyrektorów Liceów Ogólnokształcących Województwa Radomskiego. Przewodniczący Rady Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Za pracę zawodową i pracę społeczną otrzymał m.in. Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal „Za Szczególne Zasługi dla OHP", Złotą Odznakę ZNP, Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury", Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Srebrną Odznakę „Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP" oraz nagrody: Dyrektora Szkoły, Inspektora Oświaty i Wychowania, Kuratora Oświaty i Wychowania, Prezydenta Miasta Radomia, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Radomskiego.