Kontrakt sprzedaży części wsi Bartodzieje (1800 rok )


Kontrakt

Mocą którego między W. Stanisławem Krzywickim, z mocy Plenipotencji z dnia 10 maja roku 1800 przed Księgami Ziemskimi Guberni Wołyńskiej Powiatu Włodzimierskiego urzędownie na Osobę swoją przez J.W. Antoniego Pułaskiego bywszych Wojsk Polskich Orderów Orła Białego S. Stanisława i Alexandra […] Kawalera zeznawszy, czyniącym z jednej, a Wojciechem Węgierskim Dóbr Wsi Owadowa i Woli Owadowskiej Dziedzicem z drugiej strony o Kupno i sprzedaż części wsi Bartodziej, stanęła rozmyślna i dobrowolna ugoda w następujących Kondycjach, jak oto:

1. W. Stanisław Krzywicki Imieniem J.W. Antoniego Pułaskiego i z mocy Plenipotencji Specjalnej wyżej wytkniętej czyniącym, część we wsi Bartodziejach w Państwie Jego Cesarsko-Królewskiej Mości, w Galicji Zachodniej, a w cyrkule radomskim leżącej JW. Antoniego Pułaskiego dziedziczną, w posesyję zastawną niegdy Józefowi Krzywickiemu wypuszczoną i dotąd w posiadaniu sukcesorów onego zostającą, ze wszystkimi do tej części należącymi prawami, własnościami, rozległościami i tytułem dziedzictwa, z budynkami tak dworskimi jako i wiejskimi, z załogami i należącymi od gromady powinnościami, czynszami, daninami, robociznami, z polami, rolami, ogrodami, łąkami, pastwiskami, lasami, ługami, borami, zaroślami, z wysianymi oziminami i jarymi, z wodami rzekami, sadzawkami, karczmami, browarami, zgoła z wszelkimi pomieszczonymi części intratami i dochodami, pożytkami i przynależytnościami, nic nie wyłączając ani excypując, ale tak jak też część wsi Bartodzieje, w swoich miedzach, działach i granicach zostaje i zostawać powinna z prawem nawet prezentowania proboszczom do kościoła parafialnego goryńskiego, odtąd i na zawsze prawem wiecznego dziedziczenia Wielmożnemu Wojciechowi Węgierskiemu i jego sukcesorom przydaje i rezygnuje.

2. Za szacunek tej części wsi Bartodzieje uzgodniły obydwie Kontraktujące strony sumę ryczałtową 30 000 Zp. Mówię wyraźnie: Trzydzieści tysięcy złotych polskich, którą W. Wojciech Węgierski przyjmując na siebie wszystkie ciężary gruntowe, podatki monarchiczne i dziesięcinę do kościoła goryńskiego opłacać się zwykłą, następującym wypłaca sposobem:

 a) sumę 9 000 Zp. dla sukcesorów Józefa Krzywickiego jako zwrot pożyczki zaciągniętej w 1770 r. przez Mariannę Pułaską, matkę Antoniego pod zastaw wsi)

b) sumę 2 400 Zp 18 groszy dla sukcesorów Józefa Krzywickiego jako zwrot długu Józefa Pułaskiego w 1787 r. z tej części wsi zapłacony przez J. Krzywickiego.

c) sumę 1 685 Zp. 18 groszy odsetek do sumy z pkt. b)

d) sumę 6 000 Zp. na reparację tej części wsi Bartodziej i wystawienie wszystkich chałup chłopskich z gruntu oraz budynków folwarcznych nowych tudzież za poczynione kruchawki łąk i pól, niemniej za udzielane w gospodarstwach i załogach ulepszenia, na ostatek na różne gruntowe potrzeby [...], prowianty, podatki (podczas trzydziestoletniego okresu „posesyji zastawnej”  poczynione)






Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1714951 gościem.